Çilek Reçeli Tarifi – Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

Çilek Reçeli Tarifi
Çilek Reçeli Nasıl Yapılır
Çilek Reçeli

çilek reçeli nasıl yapılır
Çilek Reçeli Tarifi

Merhaba dostlar tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye bu gün sizlere mis kokulu çilek reçeli hazırladım.Bizim aile çok beğendi umarım sizlerde beğenirsiniz.Ramazanda sahurda rahatlıkla tüketebileceğimiz bir kahvaltı çeşidi diye düşünüyorum.Tabi ki az tüketmeliyiz oruç boyunca su ihtiyacı duymamak için tuz ve tatlılardan az tüketmek gerekiyor.Çilekleri alırken küçük çilekler almak gerekiyor.Küçük çilek bulamazsanız çilekleri 2 ‘ye bölmek gerekiyor ama tavsiyem küçük çilek almanızdır.
Bundan önce ki tarilerimizi şöyle bir hatırlamaya ne dersiniz.

Ayva Reçeli  TARİFİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
Kara Dut Reçeli  TARİFİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
Kaysı Reçeli  TARİFİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
Kuşburnu Marmelatı  TARİFİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
Pişi  TARİFİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ
Pankek  TARİFİMİZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şimdi yeni tarifimize geçmek istiyorum :

çilek reçeli nasıl yapılır
Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi İçin Malzemeler :

 • 1 kilo küçük çilek ( büyük çilek olursa ikiye bölebilirsiniz )
 • 1 kilo toz şeker
 • yarım limon veya 1 çay kaşığı limon tuzu
Çilek Reçeli Nasıl Yapılır
Çilek Reçeli Tarifi
 • İlk olarak çilekleri yıkayalım ve ayıklayalım.Akşamdan çilekleri tencereye koyalım ve üzerine toz şekeri ekleyelim tencerenin ağzını ilistirle veya tülbentle örtün çok sıcak olursa akşamdan sabaha ekşime yapabilir.
 • Sabah sulanmış olan çilekleri ocağa koruz ve kaynamaya başlayınca altını kısarız yalnız kaynamaya başlayınca taşabilir buna dikkat ediniz.
 • Kaynama sırasında köpüklerini almanıza gerek yok.25 dakika reçel pişirilir daha sonra limon tuzu atılır ve 5 dakika daha kaynatılır.Reçelin olduğunu annelerimizin yöntemiyle anlıyorum ojesiz tırnağa reçel suyu damlatılır damla dağılmazsa olmuş demektir.Elinizi yakmayın ayrıca diğer teknik buzluğa tabak koyun ve kaynattığımız reçelden bir tatlı kaşığı  dökün reçel toplanıyorsa olmuş demektir.
 • Ocaktan inen reçel tenceresi hemen suya oturtulur kaynaması kesilir.Isınan su dökülür ve tekrar suya konur reçel soğuyana kadar bu işlemi yapın bu sırada sakın içine su kaçırmayın.Islak kaşık sokmayın.Eğer reçeli öylece bırakırsanız reçel soğudukça koyulaşır ve rengi değişir.Ocaktan indirdiğiniz reçelden daha  koyu bir reçelle karşılarsınız.
 • Evet soğuyan reçelin üzerine kağıt havlu koyalım ve köpüklerini alalım.Tekrar tencereyi hafif sallayalım çıkan köpük varsa tekrar kağıt havlu koyup köpükleri alalım.Elimizle hafif bastıracağız çok hafif.Ben bunu yapmam diyenler kaynama sırasında köpükleri alın.
 • Soğuyan reçeli kuru olan kavanoza koruz ağzını sıkıca kapatalım.Kullanma esnasında ıslak kaşık sokmayalım yoksa reçel bozulur.
Püf Noktalar :
 • Sıra püf noktalarda limon tuzu kullanırsanız reçel uzun dayanır.
 • Köpükleri kağıt havluyla alırız.
 • Pişirdiğimiz reçeli direk soğuk suyun içine alırız buzlu su olursa daha iyi olur.
 • Reçellere ıslak kaşık sokmayın.
 • Çok soğuk ayarda çalışan dolaplara reçeli koymayın şekerlenir. Bu püf noktalar Oktay Ustadan öğrendim çünkü sürekli takip ettiğim için ince detayları da öğreniyorum.
 • Beni yalnız bırakmayıp ziyaret eden tüm dostlara teşekkür ederim Allah’a emanet olun tutuğunuz oruçlarınızı Allah kabul etsin hoşça kalın yeni tarif de görüşmek üzere…https://www.seviminaskanasi.com/2013/06/cilek-receli.html
çilek reçeli nasıl yapılır
Çilek Reçeli Tarifi
Afiyet Olsun

Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır
Çilek Reçeli

2 Comments

 1. Ben de her yıl yazlığa gidince Kazdağlarından minik, kokulu çilekler getiriyorlar onlarla yapıyorum.Aslında çok fazla reçel yenilmiyor ama gene de yapmasam bir eksiklik hissediyorum 🙂 Sizin de elinize sağlık, iyi günlerde yenilsin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.